Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Archiwum

1 lutego 2008 r.
13:28
Edytuj ten wpis

Parafia Nawrócenia św. Pawła

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Historia parafii

Erygowana 3.05.1884 r. Otrzymała kościół i inne zabudowania po skasowanym klasztorze Bernardynów, działających w Lublinie od XV w. Ich dobrodziejami byli m. in. Sobiescy, Potoccy, Zamoyscy. Przy klasztorze istniała biblioteka, działały bractwa: św. Anny, św. Franciszka z Asyżu, św. Antoniego, Niepokalanego Poczęcia NMP, św. Tekli, Męki Pańskiej, św. Iwona. Zabudowania klasztorne były kilkakrotnie restaurowane. Po kasacie klasztoru pozostawiono 2 zakonników do obsługi świątyni, od 1873 r. - jednego. Po 6-letnich staraniach nowa parafia została wydzielona z katedralnej. Obejmowała południową część miasta i kilka wsi. Na plebanię zajęto budynek pobernardyński, pochodzący z II poł. XVI w. Tworzy on razem z kościołem zamknięty czworobok. Obok jest 1-piętrowa murowana oficyna poklasztorna. Parafia przejęła też ogród poklasztorny. Świątynia par. cieszy się popularnością m. in. dzięki rozwijającemu się kultowi św. Antoniego z Padwy, który zaprowadzili jeszcze Bernardyni. W wielkim ołtarzu znajduje sie jego obraz z licznymi wotami. Nie zachował się księgozbiór po dawnej bibliotece klasztornej. Obecnie istnieje nowa biblioteka parafialna. W archiwum obok akt dotyczących ponad 100-letniego okresu funkcjonowania parafii., przechowuje się ciekawe kroniki, najstarsza pochodzi jeszcze z czasów działalności Bernardynów: 1440-1859.

Historia kościoła

Pierwszą świątynię w miejscu obecnego kościoła wznieśli Ojcowie Bernardyni z drzewa dębowego w 1459 r. Obecna murowana z cegły i wapienia, wybudowana w latach 1473-1497, pw. Nawrócenia św. Pawła. Styl był gotycki. Uległa znacznemu zniszczeniu podczas pożarów w 1557 i 1602 r., po którym kościół przebudowano. Obiekt stracił swój pierwotny charakter gotycki a otrzymał renesansowe wnętrze i bryłę zblizoną do dzisiejszej (gotyckie mury zachowały się częściowo w ścianach prezbiterium i naw bocznych). Przedłużono prezbiterim i o 1 przęsło korpus naw bocznych. W następnych wiekach kościół remontowano kilkakrotnie: 1755, na przełomie XVIII/XIX w. rozebrano 5 kaplic, w 1827 zmodernizowano fasadę, ostatnio całość pokryto blachą miedzianą. W prezbiterium jest ołtarz główny drewniany, wykonany w 1739 r. w stylu barokowym przechodzącym w rokoko, jest w nim cudowny obraz św. Antoniego, namalowany w XVII w. W nawach bocznych 8 innych ołtarzy, pochodzących z XVIII w. W prawej nawie: Niepokalanego Poczęcia NMP - drewniany, barokowy (obraz MB sprowadzony w XVIII w. ze Lwowa); św. Iwona - drewniany, barokowy; Najśw. Serca Jezusa - drewniany barokowy (obraz z XX w.); św. Walentego, rokokowy. W nawie lewej: św. Franciszka z Asyżu, św. Jana z Dukli, św. Anny, św. Tekli. Z lewą nawą połączona jest kaplica wybud. w stylu renesansowym z XVII w., dawniej przeznaczona dla bractwa św. Tekli, a pocz. XIX w. zamieniona na dzwonnicę. Po renowacji w latach 1956-60 przywrócono jej dawny charakter i ustawiono 2 ołtarze barokowe: w jednym jest obraz MB Częstochowskiej i stąd pochodzi nazwa obecna kaplicy. W prezbiterium są rzeźbione stalle renesansowe, ambona drewniana z rzeźbami sw. Franciszka i Ewangelistów. W nawie głównej ławki i konfesjonały w stylu renesansowym. Chór muzyczny poszerzony w 1908-10 r. z organami firmy Rieger z 1907 r., renowacja w 1971. Przy świątyni razem z klasztorem wybudowanym zakrystię w stylu gotycko-renesansowym, a w 1607 r. przy prezbiterium - dzwonnicę, 2 dzwony firmy Felczyńskich. Oprócz świątyni parafialnej i kościołów rektoralnych na terenie parafii znajduje się kilka obiektów zabytkowych związanych z życiem Kościoła. Są to m. in. figura MB Niepokalnej przy kościele parafialnym-1905 r., przebudowany w 1845 r. na browar kościół i zamieniony na budynek mieszkalny klasztor reformatów przy ul. Bernardyńskiej; były klasztor pijarów przy ul. Narutowicza 4, po którym zabudowania w poł. XIX w. zaadaptowano na szpital, a obecnie pzrystosowano do potrzeb Biblioteki Publicznej im H. Łopacińskiego.

Pozostałe informacje

WYBORY PREZYDENCKIE 2020: W drugiej turze (12 lipca 2020) w województwie lubelskim oddano 1 094 083 głosów.
725 423 (66,31%) otrzymał Andrzej Duda, a 368 630 (33,69%) Rafał Trzaskowski

Wybory prezydenckie będą kosztować 550 milionów złotych

Na organizację i przeprowadzenie wyborów prezydenckich w 2020 wydano ponad 304 mln zł, przy czym ta kwota obejmowała również przygotowania do wyborów korespondencyjnych, do których nie doszło. W 2015 było to ponad 174 mln zł. Ile będą kosztować wybory w tym roku? – Wstępna kwota, bo oczywiście na tym etapie nie mówimy jeszcze o wydatkach, to 550 mln złotych – wywiad z dr. Rafałem Tkaczem, szefem Krajowego Biura Wyborczego.

Matura 2025: Sprawdź się w naszym quizie i zobacz, czy zdałbyś z języka polskiego
QUIZ

Matura 2025: Sprawdź się w naszym quizie i zobacz, czy zdałbyś z języka polskiego

Czas błogiej majówki się zakończył uczniowie z całej Polski zasiądą w poniedziazłek, 6 maja, do najważniejszego egzaminu w życiu. Pamiętasz, kto napisał "Tango", albo o co chodziło w "Antygonie"? Sprawdź się w naszym quizie i dowiedz się, czy zdałbyś maturę z języka polskiego.

Piłkarze Kłosa Chełm (zielone stroje) są jedyną drużyną w IV lidze, która jeszcze nie wygrała spotkania

Kłos wciąż czeka na zwycięstwo. Wyniki Keeza IV Ligi

Kłos Gmina Chełm jest już praktycznie zdegradowany do klasy okręgowej. W sobotę najsłabszy zespół rozgrywek wyraźnie uległ rezerwom Motoru Lublin

Rafał Trzaskowski w Zamościu: Nie dajmy sobie odebrać dumy
galeria

Rafał Trzaskowski w Zamościu: Nie dajmy sobie odebrać dumy

Nie dajmy sobie odebrać dumy. Jeśli będziemy razem, gdy odbudujemy wspólnotę, skorzystamy z naszych historycznych tradycji, to wygra cała Polska, wygra Zamość – mówił dziś Rafał Trzaskowski do słuchających go na Rynku Wodnym w Zamościu.

Majówka na drogach: ilu pijanych kierowców zatrzymali policjanci?

Majówka na drogach: ilu pijanych kierowców zatrzymali policjanci?

W całej Polsce policjanci zatrzymali 1316 kierujących pod wpływem alkoholu. W województwie lubelskim takich kierowców było 62.

Ousmane Drame był bohaterem rywalizacji w Ostrowie Wielkopolskim

PGE Start Lublin pokonał Tasomix Rosiek Stal Ostrów Wielkopolski

Świetny mecz zagrał Ousmane Drame

PGE MKS FunFloor Lublin przegrał w Kobierzycach

PGE MKS FunFloor Lublin został rozbity przez KPR Gminy Kobierzyce

Ten wynik pozbawił już całkowicie lubelski zespół szans na tytuł mistrzowski. Przypadł on szczypiornistkom KGHM MKS Zagłębie Lubin

Bogdanka LUK Lublin o krok od mistrzostwa Polski. Kibice jak zwykle nie zawiedli [ZDJĘCIA]
galeria

Bogdanka LUK Lublin o krok od mistrzostwa Polski. Kibice jak zwykle nie zawiedli [ZDJĘCIA]

W drugim spotkaniu finałowym o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin pokonała wicemistrza kraju Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0, a mecz z trybun oglądał niemal komplet publiczności

SU-30M

Trafione, zatopione. Ukraiński dron morski zniszczył dwa rosyjskie myśliwce Su-30

Ukraiński dron morski Magura zniszczył rosyjski myśliwiec Su-30 Do ataku doszło w pobliżu miasta Noworosyjsk w Kraju Krasnodarskim na południu Rosji – informuje wywiad wojskowy Ukrainy (HUR). Drugie zestrzelenie – na Krymie – nie jest jeszcze potwierdzone.

Beretowy weekend
foto
galeria

Beretowy weekend

W klubie Rzut Beretem w Lublinie znów było gorąco. Frekwencja dopisała, a klub dosłownie pękał w szwach. Kolorowe światła i pulsujące dźwięki klasycznych hitów wypełniły przestrzeń, tworząc niesamowitą atmosferę, którą dało się odczuć od razu po przekroczeniu progu. Te wyjątkowe chwile zostały uwiecznione na zdjęciach. Zapraszamy do obejrzenia pełnej fotogalerii z imprezy w Rzut Beretem, aby raz jeszcze poczuć klimat tej niezapomnianej nocy!

Zderzenie dwóch samochodów w Modliborzycach. Trzy osoby ranne

Zderzenie dwóch samochodów w Modliborzycach. Trzy osoby ranne

Do wypadku doszło około godziny 15.35 w niedzielę, 4 maja, w Modliborzycach. W tej chwili droga jest zablokowana.

Rafał Trzaskowski
galeria

Rafał Trzaskowski w Lublinie: Każdy, kto nosi mundur, zasługuje na szacunek

Polska cała głosuje na Rafała… skandowało kilkaset osób przed Ratuszem Lublinie. Rafał Trzaskowski na ostatniej prostej kampanii wyborczej odwiedził Lublin i Zamość.

Gra F1 25
GRAMY
film

F1 25: Realizm i prędkość, czyli 15 minut rozgrywki (wideo)

Wszystkie zakręty i nierówności. Twórcy gry F1 25 chwalą się efektami zastosowania technologii LIDAR do skanowania torów wyścigowych.

Nauka idzie w las. Lesnicy zapraszają nauczycieli na warsztaty

Nauka idzie w las. Lesnicy zapraszają nauczycieli na warsztaty

Dwa dni będą trwały bezpłatne warsztaty przeznaczone dla nauczycieli szkół podstawowych i średnich oraz osób prowadzących edukację przyrodniczą.

Fragment Meczu w Lublinie
galeria

"Złoty gol" Piotra Packa dał Lubliniance wygraną nad Orlętami Radzyń Podlaski [ZDJĘCIA]

Lublinianka Lublin pokonała Orlęta Spomlek Radzyń Podlaski po golu Piotra Packa

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium